Kosten boodschappen per maand: wat is reëel?

Kosten boodschappen per maand

De kosten van boodschappen per maand

Wat is nou een reëel bedrag om per maand uit te geven aan boodschappen? De één geeft voor twee personen 400,- uit per maand, een ander komt rond van 200,- per maand met een vier persoons huishouden.

Er zijn veel onderlinge verschillen.

Dus wat is nou een reëel gemiddeld bedrag als het gaat om de kosten van boodschappen per maand? Wanneer geef je eigenlijk best veel uit? Wat is reëel?

Ik vond antwoorden!

Laten we eerst eens kijken waar die onderlinge verschillen in uitgaven aan boodschappen per maand vandaan komen.

Kosten boodschappen per maand: waarom is het zo verschillend?

  1. Het aantal personen in een huishouden. Grote gezinnen zullen bijvoorbeeld meer boodschappen nodig hebben, dan kleine gezinnen.
  2. Persoonlijke voorkeuren. Als je alleen merkproducten wilt eten, ben je meer geld kwijt aan je boodschappen dan als je voor huismerken kiest.
  3. De supermarkt waar je je boodschappen doet. De ene supermarkt is nu eenmaal goedkoper dan de andere. Dus het kan flink uitmaken in je uitgaven of je bijvoorbeeld bij de Lidl alles koopt of bij een veel duurdere supermarkt als Coop.
  4. Levensstijl. Mensen met een bourgondische levensstijl zullen meer geld uitgeven aan boodschappen dan mensen die bewust zo min mogelijk kopen, of die graag gebruik maken van aanbiedingen.
  5. Bewustwording. Voor sommige mensen is de vraag wat de boodschappen kosten eigenlijk helemaal niet iets waar ze ooit over nadenken. Ze doen gewoon boodschappen, en staan er verder niet bij stil. Dat kan tot hogere kosten leiden.
  6. Drukte. Wie een drukbezet leven leidt zal sneller gebruik maken van gemaksvoedsel. Handige, voorgeschilde aardappels kosten bijvoorbeeld meer dan aardappels die je thuis zelf nog moet schillen. Daarmee ben je duurder uit.
  7. Persoonlijkheid. De één is nu eenmaal beter in geldzaken dan de ander. Hoewel dat geen excuus hoeft te zijn om veel geld uit te geven, kan het wel degelijk een rol spelen.
  8. De leeftijden van de gezinsleden. Pubers eten bijvoorbeeld vaak meer dan kleuters.

Oké, terug naar de vraag!

Wat is een reëel bedrag voor boodschappen per maand?

Het Nibud heeft een handige tabel gemaakt van de dagelijkse minimale kosten voor eten per persoon:

kosten boodschappen per maand

Nibud gezin van 4 personen: boodschappen per maand dit zijn ze kwijt

Laten we even uitgaan van een heel gemiddeld gezin: een kind van 4-8, een kind van 9-13 en twee ouders. Volgens het Nibud zijn die 14,60 per dag kwijt. Dat komt neer op 437,70 per maand.

Op de site gemiddeldgezien.nl geven ze de volgende vuistregel:

Een huishouden bestaande uit 4 personen geeft dus per maand gemiddeld 450 euro uit aan boodschappen.

Dit komt ongeveer overeen met wat het Nibud beweert.

Hoeveel geven anderen uit aan boodschappen per maand?

In Blogland zijn er verschillende bloggers die zo vriendelijk zijn om te delen hoeveel ze uitgeven aan hun boodschappen per maand.

  • Adrienne van Aad Actief streeft naar 50,- per week voor een gezin met 4 kinderen.
  • Zuinigaan is een alleenstaande vrouw, en oma, en probeerde rond te komen van 25,- per week aan boodschappen.
  • Sjoukje van het blog Meer geld, minder stress gaf voor een gezin van 4 personen 1000,- per maand uit aan boodschappen. Ze halveerde dit.

Samenvattend: wat is een reëel bedrag voor boodschappen per maand?

Volgens het Nibud en gemiddeldgezien.nl ben je als gezin van 4 personen per maand zo’n 438 tot 450 euro kwijt aan boodschappen. Dat komt neer op een ruime 100,- per week.

Voor een alleenstaande in de bijstand begroot het Nibud per maand 193,- aan voeding. Dat is zo’n 48,20 per week. Maar Adrienne van het blog Aad Actief leeft van 50,- met een gezin van 4 personen. Kortom: 50,- per week, oftewel 200,- voor boodschappen per maand, wordt gezien als een laag bedrag voor boodschappen. Het Nibud adviseert voor een gezin met 2 kinderen ruim het dubbele budget.

Met 50,- aan boodschappen per maand leef je dus op kleine voet en zuinig. Geef je meer dan 450,- aan boodschappen per maand uit? Dan is er wellicht ruimte om te bezuinigen op je kosten.

Hoeveel geef jij uit aan boodschappen per maand? En uit hoeveel personen bestaat je huishouding?

89 Responses to Kosten boodschappen per maand: wat is reëel?

  1. Ik heb 44.45 per week aan boodschappen geld dat krijgen van de begleid wonen stichting waar ik woon om te zorg voor me eten en drinken .. en schoonmaak spullen en toilet papier kopen hun groot in en mogen we pakken uit een grote kast en die 44.45 euro is voor een persoon huishouden en ondanks dat ik naar de albeřt Henin gaan en glutenvrij en lactosevrij moet eten ter ik het prima eigenlijk wel maak ik een lijstje en let op de bonus aanbiedingen

  2. Goed artikel! Vaak kopen we veel dingen in de supermarkt die we heel niet nodig hebben denk aan chips, koekjes en nog meer van die reut. ik ga altijd met een vooraf gemaakt lijstje naar de supermarkt en ook kijk ik waar wat in de aanbieding is. Zo beperk ik mijn boodschapkosten. Het hoeft niet perse, maar het is wel fijner voor de portemonnee.

  3. We zijn met z’n tweeën en we hebben ongeveer 400 euro per maand voor boodschappen. Nu kan het nog. En als er kleintjes bij komen moeten we wellicht zuiniger aan doen. Tot die tijd vind ik het best zo.

  4. Ik hou het eigenlijk niet zo strak bij. De ene keer ben ik veel geld kwijt omdat ik een aantal grootverpakkingen heb gekocht en de andere keer heel weinig omdat we veel uit de vriezer eten. (Wat we zelf eerder hebben gemaakt en ingevroren). Ik denk dat we wel een goede balans hebben.

  5. Ik vind dat dit per persoon verschilt. De een heeft gezondheidsproblemen en moet hele andere producten halen dan iemand die intensief aan het sporten is of in een dorp woont en alleen 1 supermarkt in de buurt heeft maar geen vervoer.

  6. Interessant artikel en wat knap dat al die bloggers met minder ook gewoon uitkomen. Moet ik toch maar eens gaan bestuderen al denk ik dat wij ook rond het gemiddelde zitten ondanks dat we toch echt Bourgondiërs zijn.

  7. Wij geven gemiddeld 115 per week uit aan alle boodschappen, soms iets meer soms minder. Maar dat is ook voor drogisterij zaken, huishoudelijke spullen, en voer voor vier katten en zo. Die nibudtabel is puur voor voeding. Als ik dat omreken zitten we precies op de nibudnorm wat me best verbaast aangezien heel veel biologisch wordt gekocht (ook t kattenvoer)en ik een gluten vrij en lactose dieet moet volgen.
    Op zich zegt t me niet zoveel, vergelijken met anderen heeft weinig zin vooral door de verschillen in leefstijl.
    Wat ik interessanter vind is voor jezelf een budget ontdekken wat bij je past en de uitgaven verlagen. Zo gaven wij 10 jaar geleden nog het driedubbele uit.

  8. Het is bij mij best wel wisselend, de ene week 80 euro en de andere juist heel weinig. Per maand zullen we denk ik rond de 250 – 300 euro zitten met 2 personen. Ik probeer de laatste tijd wel meer mijn voorraad op te maken, dat scheelt al een stuk.

  9. Leuk dat je m’n blog noemt! Wijziging: We geven met 4 personen 50 euro per week uit (2 volwassenen en 2 kids van 4 en 1). Daarvan is 40 euro voor de boodschappen incl. koopzegels, dus houd ik zegmaar ongeveer 36 euro per week over :)… Nibud vind ik altijd wel hoog inschatten, maar voor veel anderen wellicht een lage keuze. Zo zie je maar dat het heel persoonlijk is…

  10. Als alleengaande met voldoende geld geef ik 5,5 euro per dag uit, ofwel 168 euro per maand. Ik reken daar ook de afhaal chinees en indonees bij. Ik zit daarmee zo’n 20% onder het Nibud en eet er goed, gevarieerd en eenvoudig van. Dwz ik ga voor m’n gemak met diepvrieszakken groente. Ik gooi qua eten vrijwel niets weg. Boodschappen haal ik vooral bij de Vomar en Jumbo. Bij AH zou ik 20% duurder uit zijn en dan zit ik wel op het bedrag van het Nibud. Bij Lidl en Aldi zou ik iets kunnen besparen, maar dat is me teveel werk.

  11. Voor mij alleen gemiddeld 35 Euro per week. Als het moet kan het ook met minder. Ik ben geen grote eter maar eet wel graag twee keer warm per dag. Om 17.00 en rond 23.00.

      • Met name in de zomermaanden had ik het erg druk met mijn werk. Na de middagmaal om 17.00 ging ik weer aan het werk. Tussen 22.00 en 23.00 was ik dan meestal klaar. Dan was je inmiddels weer 5 tot 6 uur verder. En dan had ik honger. Nu ik gepensioneerd ben is die gewoonte wel blijven hangen. Met een volle buik slapen is geen probleem. Echter met een lege maag kan ik niet in slaap komen.

  12. Ik vind het super intressant om lezen maar weet je wat ik eerlijk moet bekennen?!…. ik heb geen flauw idee wat ik uitgeef aan boodschappen per maand…Niet goed eigenlijk, zou het eens moeten bijhouden

  13. Het verbaast mij dat in het overzicht de kosten van 70+ ers zoveel hoger zijn.
    Mijn ervaring is dat juist de ouderen vaak veel minder verbruiken.

    Groet, Erna

  14. Ik heb eerlijk gezegd geen flauw idee wat ik uitgeef aan boodschappen.. Ik heb het nog nooit berekend + het is natuurlijk ook afhankelijk of je vb wasmiddel, drank, … bij hebt… Dat zijn zaken die je niet wekelijks koopt, en je rekening wel eens de hoogte in kunnen jagen 🙂

  15. Boodschappen probeer ik altijd zo goedkoop mogelijk te doen, maar is soms toch lastig met alle verleidingen. Als je er veel op let en moeite voor doet kun je vaak echt goedkoper boodschappen doen. Goed artikel!

  16. Wij zijn met z’n tweetjes en geven 400 euro per maand uit. Daarin zit ook een etentje of een patatje als we daar zin in hebben. Mijn man heeft coeliakie dus moet een flinke lading brood hebben eens in de zoveel tijd en zelf drink ik lactosevrije melk vanwege overgevoeligheid.

  17. Interessant om te lezen. Een hele tijd terug schreef ik een blog over onze boodschappen. Gezin van 2 volwassenen en 2 kinderen (3-6) ik schrok van onze uitgaves. Geloof bijna 800 euro. Sindsdien ben ik er op gaan letten en komen we uit op 375-450 per maand. Wat een verschil!

    Puur door goed te kijken wat hebben we nodig deze week, eerst restjes snoep en koek opmaken voor er nieuw komt. En vooral minder vaak even jumbo inlopen voor 1 of 2 producten en thuiskomen met 10.

  18. Een mooi artikel die mensen goed kunnen gebruiken als leidraad. Ik denk inderdaad dat een hoop ligt aan de wensen van de consument. Zelf haal ik geen boodschappen, dus heb geen idee hoeveel wij uitgeven.

  19. Ik zou eigenlijk niet weten hoeveel wij uitgeven aan eten. Mijn vriend gaat vaak naar de winkel en komt dan thuis met vanalles dat wij eigenlijk niet nodig hebben. Heb hem al vaker gezegd dat het onnodig geld uitgeven is.

  20. Wat een goed artikel en wat een verschillen. Ik leefde een keer een week voor 5 euro per dag (dagelijkse boodschappen) en dat vond ik heel moeilijk. Ik kan makkelijk 20 euro aan boodschappen uitgeven voor 1 dag en de andere keer sla ik voor meerdere dagen in voor 20 euro. Als alleenstaande ben je toch vaak iets meer kwijt, al probeer ik grotere porties te koken en daarna in te vriezen. Ik doe alle boodschappen met de fiets en heb weinig ruimte maar denk dat weekboodschappen ook goedkoper zijn dan elke dag gaan.

  21. Ik pin iedere maand 400 euro, verdeel dit in 5 “porties” van 80 euro en iedere vrijdag stoppen we dus 80 euro in de portemonnee ( vriend 40 en ik 40 want we doen beide boodschappen, dit werkt voor ons prima zo ). We zijn met 2 volwassenen, 1 kind van 18, 1 van 13 en 1 van 11. De ene week houden we over, de andere week hebben we iets meer nodig. 1 keer in de zoveel tijd sla ik verse kipproducten in en ja dan komen we over het budget heen. Maar we zoeken nog steeds manieren om minder uit te gaan geven, terwijl dit al best een laag bedrag is als je Nibud mag geloven. Wij vinden het genoeg, we eten gezond en gevarieerd en bijna elke dag vlees. Ook is er ruimte voor wat lekkers. We hebben het prima zo.

  22. Verhelderend! Leuk om dit zo in kaart te brengen. Ons huishouden bestaat uit 2 personen en wij geven ongeveer €100,- per week uit aan boodschappen. Volgens mij mag ik onszelf tot de Bourgondiërs rekenen, haha! Een kaasje hier, een wijntje daar… dat tikt wel aan.

  23. We zijn met 7 en ik probeer momenteel boodschappen te doen voor 500 euro. Als ik heel erg oplet lukt het voor 300 euro, maar dan moet ik wel echt alles zelf maken en daar heb ik nu heb tijd voor. Geeft niet, dat komt ook wel weer. Gelukkig is dat geen probleem.

  24. In mijn gezin wordt er rond de €120 per week uitgegeven (18, 21, 50, 54 jaar). Dus volgensmij doen wij het nog best goed! Wij besparen altijd veel geld om naar de Lidl te gaan

  25. Ik krijg 400 euro per maand van mijn kostwinnaar voor Pa, Ma, zoon van 17 en dochter van 143. Volgens de Nibud-tabel zouden we op 86,17 euro moeten zitten per week: dat klopt uitstekend! Ik neem 80,- per week op, de ene maand hebben we 4 en dan 5 weken. Beetje puzzelen maar tot nu toe best te doen. Minder junkfood en alcohol scheelt zoveel geld! LIDL is mijn favoriet en wat die niet heeft, koop ik bij Jumbo. Maar we willen nu wel flexitariërs worden, en dat is prijzig als je dat combineert met vlees kopen bij een lieve boer 😉

  26. Ik zit per week wel aan 50 euro alleen,dus zit net boven de Nibud norm. Maar goed, dat is dan maar 10tje meer wat ik uitgeef. En dat gaat op aan een keertje de snackbar of de chinees, of wat anders leuks.

    Ik kan het ook met minder (heb een tijd 30 euro per week moeten doen) maar dat vind ik persoonlijk niet leuk meer. Ik hou wel van een lekker hapje en dat kan dan nauwelijks.

  27. Volgens mij maak je een rekenfoutje. In het kadertje onderaan schrijf je over 50 euro per maand, terwijl je daarboven schrijft over Aad Actief (die heel zuinig doet) met 50 euro per week (200 euro per maand). Wilde je dat niet in het kadertje zeggen? 200 euro per maand is zuinig, 450 per maand is luxe?

    Hoe dan ook: erg leuk om er eens wat over te lezen. Je deelt het niet snel met anderen, maar ik was wel even benieuwd… 🙂 Dank je wel.

  28. Wij zijn met 2 thuis. Het exacte bedrag weet ik niet, maar tegenwoordig letten we op onze centjes omdat de winkels duurder worden. Mijn vriend was vroeger anti Aldi en Liddl, maar tegenwoordig krijg ik hem zover om mee te gaan winkelen. Aldi heeft een betaalbare prijs en levert kwaliteit. Liddl is goedkoop, maar levert niet altijd kwaliteit.
    Een Albert Heijn hebben we niet in onze buurt, anders ging ik sowieso naar daar voor mijn boodschappen.

  29. Wij zijn voor een zoon van bijna 1, dochter van 3, en twee volwassenen ongeveer 90 euro per week kwijt. Ik hou het bij op mijn blog en wil ook met mijn weekbudget van 100 euro alles kunnen doen.
    Het grootste gedeelte van mijn weekbudget (voor kinderkleding, boodschappen en uitjes) gaat naar het eten toe. Verder ruil ik kleding en probeer ik veel zelf te maken. Ik denk dat het inderdaad heel persoonlijk is. Wat koop je bijvoorbeeld, biologisch of niet? En waar..? Hoe vaak eet je man mee door de week? Hoe veel fruit en groente eet je? Iemand kan héél goedkoop inkopen doen, maar dan niet echt gezond eten. Of de kinderen zijn overdag elders, waardoor je de lunch al niet hoeft mee te rekenen.
    Ik vind het erg leuk om mee te lezen bij andere bloggers. En zo leuk om tips en trucs te krijgen van lezers.

  30. Ik ben een alleenstaande vrouw van 59 en besteed 300 euro per maand aan
    voeding. Iedere dag verse groenten en fruit, hoogwaardige kwaliteit granen, bonen, erwten, mager rundvlees, geregeld vis, biologische kip (geen plofkip!, zeker 300 gram fruit per dag. Ik begrijp niet waar mensen op leven van bedragen waar ik 2 katten van onderhoudt… Dan leef je op veel LEEG voedsel met weinig voedingswaarde, en veel bewerkte rommel waar je op de lange duur van verzuurt en allerlei kwalen van krijgt. En dat mensen dat NORMAAL vinden… Je gooit toch ook geen theewater in de tank van je auto? Je lichaam is een kostbaar instrument, waar je heel goed voor moet zorgen!

  31. Het advies dan Nibud is geen ondergrens aan wat je uit kán geven, het is een minimum bedrag wat iemand kwijt is als hij alles binnen wil krijgen.

    Zit je hier echt ver onder? Dan is het erg waarschijnlijk dat je niet alleen slim boodschappen doet, maar ook aan chronische malnutritie doet. Met 200 euro voor 4 personen is het bijv. onmogelijk om niet overdadig goedkope koolhydraten (rijst, aardappelen, brood) te eten en heb je ook geen gevarieerd fruit of grasgevoerd vlees.

    Dus vraag jezelf naast het geld ook af tegen welke prijs je aan het besparen bent..

Leave a reply

CommentLuv badge

Deze website gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.